Sağlık Kütüphanesi / Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?
Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?
Bu makaleyi sesli dinleyin

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır?

TIRNAK BATMASI

Tırnak batması, genellikle ayak başparmak tırnağında olur. Tırnağın dış köşelerinin tırnak yanındaki yumuşak doku içerisine gömülmesidir.  Ağrı, kızarıklık, şişlik ve sonrasında iltihaplanma görülebilir.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Ayak tırnaklarının çok kısa ve yuvarlanarak kesilmesi, sivri uçlu ayakkabı giyilmesi, ayakta aşırı terleme, obezite, ayak başparmak tırnağına alınan darbeler tırnak batmasını tetikleyebilir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, batmanın şiddetine göre belirlenir. Sadece hafif ağrı, kızarıklık ve iltihaplanmanın olduğu hafif ve orta şiddetteki batmalarda pansuman, antibiyotikli kremler ve antibiyotik haplar önerilmektedir. Bunların yanı sıra tırnak ile tırnak yatağı arasında batmayı engelleyebilecek bariyerler uygulanmaktadır. Bu bariyer yöntemler pamuk ya da tırnak teli olabilir.

Ağrı, kızarıklık ve iltihaplanmaya ek olarak batan tırnağın kenarında granülasyon dokusu dediğimiz yumuşak doku büyümesinin meydana geldiği şiddetli durumlarda ise tırnak çekimi gerekmektedir.

Tırnak Çekim İşlemi Nasıl Yapılır?

Tırnak çekimi sırasında aktif enfeksiyon olmamalıdır, bu nedenle çekim öncesinde bazen antibiyotik haplar kullanılması gerekebilir. Çekim öncesinde anestezi, lokal anestezi ile sağlanır. Anestezi uygulandıktan sonra çekim yapılabilir. Böylece işlem sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz.

Çekimde tüm tırnak plağının çekimi yerine batan kısımdaki tırnak plağı kısmi olarak çekilir. Batmanın tekrarlamaması amacıyla çekim uygulandıktan sonra batmanın olduğu tırnak kökünün tahrip edilmesi gerekir. Tahribat, elektrokoterizasyon ya da kimyasal solüsyonlar ile yapılır. Bu uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi olarak batan kısımdaki tırnak kökü çıkarılabilir.

Tırnak Batması Tekrarlar mı?

Uygun yöntemler ile çekim ve tırnak kök tahribatı yapıldığında çekim sonrasında batma büyük oranda tekrarlamamaktadır.

Tırnak Çekim Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çekim sonrasında ödem ve ağrıyı azaltmak amacıyla 48 saat süreyle ayak yüksekte tutulmalı, ağrı olduğunda kanamayı arttırma ihtimali olmayan ağrı kesiciler kullanılmalı, dar uçlu ayakkabılar giyilmemeli ve pansuman günlük olarak değiştirilmelidir. Kişi uzun süreler ayakta kalmamak ve dar ayakkabılar giymemek kaydıyla 2-3 gün sonra işe dönebilir. İşlem yapılan bölgenin tamamen iyileşmesi 3 haftayı bulabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek