Sağlık Kütüphanesi / 40 Yaş Altı Kadın Meme Sağlığı Paketi
40 Yaş Altı Kadın Meme Sağlığı Paketi
Bu makaleyi sesli dinleyin

40 Yaş Altı Kadın Meme Sağlığı Paketi

Yaşam Hastanesi Onkoloji Merkezinin bir parçası olan Meme Sağlığı Merkezimiz, her kadına en iyi bakımı sağlamak için teknolojinin tüm imkanları sunmaktadır.

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme kanseri, kadınların yaşamları boyunca karşılaşabilecekleri en yaygın kanser türüdür (Erken teşhis hayatınızı kurtarabilir).

Kendi Kendine Muayene

20 yaşından itibaren tüm kadınlar ayda bir (her adet döneminin başlangıcından yaklaşık bir hafta sonra) kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Olağandışı bir yumru veya başka bir şey hissederseniz, hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Meme Ultrasonu Nedir?

Ultrason, iç organların ve dokuların fotoğraflarını çekmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir görüntüleme yöntemidir.

Meme Ultrasonu Ne Zaman Yapılmalıdır?

25 yaşından itibaren yıllık rutin ultrason takipleri aksatılmamalıdır.  Ultrason radyasyon içermediğinden ve vücuda herhangi bir yan etkisi olmadığından güvenli olarak uygulanabilir.

Meme Ultrasonunun Riskleri Nelerdir?

Meme ultrasonunda görüntü üretmek için radyasyon değil ses dalgaları kullanılır. Ultrason teknolojisinin bilinen bir riski yoktur.

Meme Ultrasonundan Sonra Ne Olur?

Meme ultrasonunuzdan sonra radyolog görüntüleri yorumlar ve sonuçları doktorunuza bildirir. Herhangi bir ek teste ihtiyaç duyulursa veya takip önerilirse, bu bilgiler ayrıca sizinle paylaşılır.

Meme Ultrasonunun Faydaları Nelerdir?

  • Ultrason taraması invaziv değildir (iğne veya enjeksiyon yoktur).
  • Ultrason görüntüleme son derece güvenlidir ve radyasyon kullanmaz.
  • Ultrason taraması, röntgen görüntülerinde iyi görünmeyen yumuşak dokuların net bir görüntüsünü verir.
  • Ultrason gerçek zamanlı görüntüleme sağlar. Bu, iğne biyopsileri ve sıvı aspirasyonu gibi minimal invaziv prosedürleri yönlendirmek için kolaylık sağlar.
  • Ultrason görüntüleme, yoğun göğüsleri olan kadınlarda lezyonların tespit edilmesine yardımcı olur.
  • Ultrason, yalnızca mamografi ile yeterince yorumlanamayan bir meme lezyonunun saptanmasına ve sınıflandırılmasına yardımcı olabilir.

Doktorlar ultrason kullanarak birçok alanının normal dokudan (yağ lobülleri gibi) veya iyi huylu kistlerden kaynaklandığını belirleyebilirler. 40 yaş ve üzerindeki çoğu kadın için ultrasonla birlikte mamogram kullanılacaktır. 40 yaşın altındaki kadınlar için, tek başına ultrason, endişe duyulan bir alanın biyopsiye ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için genellikle yeterlidir.

Meme Sağlığı Paketi Nelerden Oluşur?

Meme sağlığı paketi Genel Cerrahi Muayenesi ve Meme USG’den oluşmaktadır.

Doktorunuzdan Not:

Meme ultrasonu, meme dokusunun hedeflenen bölgelerini incelemek için güvenli, ağrısız bir görüntüleme yöntemidir. Meme ultrasonu ile meme dokusunun ayrıntılı görüntülerini sağlar ve varsa kistleri veya topakları teşhis edebiliriz. Erken evrede olası riskleri teşhis etmek tedavi sürecinde çok önemli bir kazanım sağlar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
Hızlı Mesaj Gönderin

Whatsapp Destek