Obezite Merkezi

Obezite Nedir?

Obezite, Vücut Kitle İndeksinin (BMI) 30 veya daha yüksek olmasıyla tanımlanan bir hastalıktır. Bir kişiye obezite teşhisi konulursa, vücut ağırlığı sağlıklı olarak kabul edilen düzeyden fazladır ve ek sağlık sorunlarıyla karşılaşması muhtemeldi

Yaşam Obezite ve Tıbbi Zayıflama Merkezi

Yaşam Obezite Merkezi, tip 2 diyabet gibi obezite ile ilişkili tıbbi durumları iyileştirirken, insanların kilo verme vermesine ve

sağlıklı kilolarını sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir kilo verme ve kilo yönetimi programıdır.

Obezite ve Tıbbi Zayıflama Merkezi endokrinolog, dahiliye uzmanı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, psikolog, diyetisyen ve alanında uzman hemşirelerden oluşan multidisipliner ekibi ile kişiye özel tedavi programları oluşturarak sağlıklı kilo vermenizi sağlarken obeziteye bağlı gelişen hastalıkların da takibini sağlar.

Obeziteye Bağlı Gelişen Hastalıklar

 • Şeker hastalığı
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Hiperlipidemi
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • Karaciğer hastalıkları
 • Düşük egzersiz kapasitesi ve nefes darlığı

Çoğu hastada, %5-10 kilo kaybıyla (200 kiloluk bir kişi için 10 ila 20 kiloluk kilo kaybı) sağlıklarında düzelmeler başlayacaktır.

Bu programın farkı nedir?

Yaşam Obezite ve Tıbbi Kilo Verme Merkezinde, obez olmakla ilgili zorlukların farkında ve obezitenin vücudunuzu nasıl etkilediğini bilen bir ekip hastalarımıza hizmet vermektedir. Her insanın ihtiyaçlarını karşılamaya uygun bir plan oluşturmak için tüm ekip, bilgisini bir araya getirerek kişiye özel süreçler oluşturmaktadır.

Obezite sadece birçok yaygın kronik durumun başlangıcından sorumlu değildir, aynı zamanda kendi de kronik bir hastalıktır. Obeziteyi ve bununla ilişkili kronik durumları uygun şekilde ele almak için hasta ile birlikte çalışmak önemlidir. Obezite ile mücadele eden bireyler, genellikle hızla kilo verdiren diyetler yapmayı veya sağlıksız diyetleri deneyebilir. Bu diyetler hastanın kısa vadede kilo vermesine yardımcı olsa bile farklı rahatsızlıkları tetikleyebilirler. Uzun vadede hızlı verilen kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Bu nedenle, özelleştirilmiş, tıbbi olarak izlenen kilo verme programı ve bir ömür boyu sürecek sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmek sorunun doğru çözümüdür.

Özelleştirilmiş kilo verme programı

Yaşam Obezite ve Tıbbi Kilo Verme Merkezi ekibi, özelleştirilmiş bir kilo verme planı oluştururken size:

 • Kişiselleştirilmiş rehberlik,
 • Doktorunuz ve diyetisyeniniz ile düzenli ziyaretler,
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından geliştirilen
 • kişiselleştirilmiş egzersiz programları,
 • Stres, kaygı, depresyon ve yeme bozukluklarının yönetimi,
 • Yetersiz uyku, obstrüktif uyku apnesi ve kilo kaybını engelleyen diğer uyku bozukluklarına çözüm,
 • Fazla kiloların tetiklediği hastalıklar için tedavi imkanı sunar.

Obezite Cerrahisi

 • Obezite uluslararası bir problem olarak tüm dünyada insanları etkilemektedir.
 • Obezite, 30 ila 39 arasında bir vücut kitle indeksine sahip olmak olarak tanımlanır.
 • 40 veya üstü bir vücut kitle indeksi ise morbid obezite olarak tanımlanır ve vücut kitle indeksi ne kadar
 • yüksek olursa diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol, koroner arter
 • rahatsızlıkları ve diğer obeziteye bağlı hastalıkların riski o kadar yüksektir.

Tıbbi kilo yönetimi, diyet, egzersiz ve davranışsal terapi ile başarı sağlayamayan hastalar için Obezite Cerrahisi önemli bir seçenektir.

Obezite Cerrahisi için uygun musunuz?

Aşırı kiloluysanız ve yaşam tarzınızda değişiklik yapmak istiyorsanız, obezite cerrahisini düşünebilirsiniz. Araştırmalar, tip 2 diyabet, obstrüktif uyku apnesi, yüksek tansiyon, osteoartrit ve obeziteye bağlı tüm rahatsızlıklarda kilo verme ameliyatının faydalarını göstermektedir. Aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılıyorsanız, doktorlarımız obezite cerrahisini önermektedir:

 • İdeal vücut ağırlığınızın üzerindeyseniz.
 • 40'ın üzerinde bir Vücut Kitle İndeksiniz (BMI) varsa.
 • 35'in üzerinde bir Vücut Kitle İndeksiniz BMI'niz var ve aşırı kiloya bağlı yüksek tansiyon veya diyabet gibi sağlık problemleri yaşıyorsanız.
 • Tıbbi kilo yönetimiyle bile, uzun bir süre sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşamazsınız

Neden obezite cerrahisini düşünmelisiniz?

Obezite insan sağlığına zararlıdır. Yüzde 40 fazla kilolu birinin erken ölme olasılığı, ortalama kilolu bir kişiden iki kat daha fazladır (Bu etki 10 ila 30 yıl obez olduktan sonra görülür).

Obezite, aşağıdakiler başta olmak üzere birçok ciddi, yaşamı tehdit eden hastalık için risk faktörüdür:

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon (Hipertansiyon)
 • Kalp hastalıkları
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Felç

Kilo verme ameliyatı geçirdikten sonraki ilk altı ay içinde, hastaların genellikle bu hastalıklar için ilaç almasına gerek kalmamaktadır. Ayrıca ameliyattan önce normal yollarla çocuk sahibi olamayan kadınların, ameliyattan sonra hamile kalmasının mümkün olduğu gösterilmiştir.

Obezite cerrahi kimler için uygundur?

Obezite cerrahisine uygun olmak için 18 ila 70 yaş arasında (bazı istisnalar dışında) ve morbid obez (vücut kitle indeksinizin 40 ve üstü olması durumu) olmalısınız. Vücut kitle indeksiniz 35 – 40 arasında ve diyabet, kardiyovasküler rahatsızlıklar, hipertansiyon veya uyku apnesi gibi hastalıklarınız varsa yine obezite cerrahisi yaptırabilirsiniz. Çocuk doğurma çağındaki bir kadınsanız ve hamilelik planlıyorsanız, ameliyattan sonraki ilk 18 ay ile iki yıl arasında hamile kalmamalısınız. Obezite cerrahi ile ilişkili hızlı kilo kaybı ve beslenme düzeni, hamileliği sizin ve gelişmekte olan bir fetüs için çok tehlikeli hale getirebilir.

Yaşam Hastaneler Grubu cerrahları obezite cerrahinde hangi çeşitleri uygulamaktadır?

En sık uygulanan yöntem gastrik sleeve denilen ve mideyi küçülten cerrahidir. Küçülen mide sayesinde daha az yiyecek yenilmekte ve daha az kalori alınmaktadır. Tüp mide ameliyatı da laparoskopik bir işlem olarak yapılabilmektedir. Bu, karında dört küçük kesi yapılmasını ve midenin yaklaşık %80'inin çıkarılmasıdır. Tüp mide ameliyatı sırasında hiçbir bağırsak çıkarılmaz veya atlanmaz. Ameliyatın tamamlanması bir ila iki saat sürer.

Obezite ameliyatı sonrası iyileşme süresi nedir?

Komplikasyonsuz geçen bir ameliyat süreci sonrasında hastaların ortalama hastanede kalış süresi genellikle üç gündür.

Ameliyat sonrası ne kadar kilo kaybı beklenebilir?

Çoğu hasta aşırı vücut ağırlığının yüzde 66 ila 80'ini kaybeder ve bunların çoğu cerrahiden 18 ila 24 ay sonrası gerçekleşir.

 

Kilo verme ameliyatı sonrası diyet kısıtlamaları nelerdir?

Ameliyattan sonra, belirli beslenme kurallarına uymanız gerekecektir. Diyetisyenlerimiz, sağlıklı ve uygun öğünlerin planlanmasına yardımcı olmak için doğrudan obezite cerrahisi hastalarıyla birlikte çalışmaktadır.

Ameliyat sonrası kilolar geri alınabilir mi?

Obezite cerrahi, morbid obez bireylerin kilo vermesine yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Ancak hiçbir kilo verme yönteminin garantisi yoktur. Başarı ancak hayatınızın geri kalanında yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmaya kararlıysanız mümkündür.

Obezite cerrahisinin riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi prosedürlerin, özellikle hasta morbid obez olduğunda, riskleri vardır. Farklı prosedürler farklı riskler içerir ve bireysel koşullarınıza bağlı olarak riskleriniz ortalamanın üzerinde veya altında olabilir. Cerrahınız size kişiye özel riskleriniz hakkında bilgi verecektir.

Revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulur mu?

Kilo verme ameliyatı sihirli bir değnek değildir ve revizyon ameliyatının gerekli olduğu durumlar olabilir. Revizyon ameliyatı; yetersiz kilo kaybı/kilo alımı, çözülmemiş komorbiditeler ve/veya tıbbi komplikasyonlar nedeniyle olabilir.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası hamilelik hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Mide baypası ameliyatınızdan sonraki ilk 18 ay boyunca vücudunuz birçok değişiklik geçirir. Kilo kaybı önemli bir sorundur, vücudunuz aynı zamanda doğurganlığınızı artıran hormonal değişiklikler yaşayacaktır. Bu süre boyunca dikkatli olarak hamile kalmamak için bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önerilmektedir.

 

Videolar

Obezite Merkezi ile İlgili Makaleler

Hekimlerimiz

Op. Dr. Mehmet Ertuğrul GÖNÜL
Op. Dr. Mehmet Ertuğrul GÖNÜL Başhekim Opera Yaşam Hastanesi
#Detaylı Bilgi Randevu Al
Op. Dr. Vedat KÜRKÇÜ
Op. Dr. Vedat KÜRKÇÜ Genel Cerrahi Manavgat Yaşam Hastanesi
#Detaylı Bilgi Randevu Al
Op. Dr. Süleyman AKILLI
Op. Dr. Süleyman AKILLI Genel Cerrahi Antalya Yaşam Hastanesi
#Detaylı Bilgi Randevu Al
Op. Dr. Erdem Can YARDIMCI
Op. Dr. Erdem Can YARDIMCI Genel Cerrahi Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi
#Detaylı Bilgi Randevu Al
Whatsapp Destek Hattı
Whatsapp Destek