Sağlık Kütüphanesi / Yiyecekleri Saklama Yöntemleri
Yiyecekleri Saklama Yöntemleri
Bu makaleyi sesli dinleyin

Yiyecekleri Saklama Yöntemleri

Yaz sonuna geldiğimiz şu günlerde sebzeler bol ve lezzetli. Kış için saklama hazırlıklarına başlamak için en uygun zaman.

Geleneksel yöntemler konserve ve kurutma olmakla birlikte, buzluk ve derin dondurucuların icadından sonra dondurarak saklama da kullanılmaktadır.

Bu yöntemler içinde en çok dondurma yöntemini öneriyorum çünkü besinlerin bozulma riski azdır ve vitamin kaybı en az bu yöntemde olmaktadır.

Şimdi sırasıyla tüm yöntemleri inceleyelim:

Konserve Şeklinde Saklama

Konserve için kullanılacak cam kavanozların kaynar su ile yıkanması ve temiz bir şekilde kurutulması çok önemlidir; aksi takdirde küf ve maya üremesine sebep olabilirsiniz ve bu da zehirlenmeye kadar giden sağlık sorunlarına yol açar.

Sebzeler ön pişirme işleminden geçirilir ve henüz sıcakken önceden temizlenip kurutulmuş kavanozlara doldurulur ve ağzı sıkıca, hava almayacak şekilde kapatılır. Hava alırsa bozulur ve vücudunuz için zararlı mikroorganizmaların üremesine sebep olur.

Kapağı kapattıktan sonra ters çevirirseniz sıcağın etkisi ile kavanoz kapağından yiyeceklere alüminyum geçişine sebep olursunuz ve bu da küçük çaplı bir zehirlenme faktörüdür. Bu sebeple kapağı hava almayacak şekilde kapatıp; yiyeceklerin kapağa değmemesine dikkat edin.

Kapatmadan hemen önce biraz tuz ve yağ ilavesi yiyeceklerin daha uzun süre muhafazasına yardımcı olacaktır. Domates sosu yaparken sirke ya da limon suyu kullanabilirsiniz.

Kurutarak Saklama

Sebze ve meyveleri yazın güneşte kurutarak suyu buharlaştırılır ve bu şekilde uzun süre dayanması sağlanır. Ancak kurutma işlemi uygun ortamda yapılmaz ve nemli bir ortam oluşursa bu yiyeceklerde aflatoksin dediğimiz bir çeşit küf mantarı zehri oluşur. Bu da sağlık için oldukça zararlıdır, kanserojen bir maddedir. Kurutma işlemi kuru ve sıcak havalarda en kısa sürede yapılmalıdır; örneğin Antalya nem oranı yüksek bir şehir olduğundan bu işlem için pek uygun değildir.

Kurutma esnasında güneşle olan temas yiyeceklerdeki vitamin ve mineral kaybına da sebep olur.

Sıcak ortamda bekletilen kuru yiyeceklerde böceklenme olabilir. Bu nedenle kurutulmuş yiyecekleri tüketirken serin bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Dondurarak Saklama

Yiyecekleri saklamak için en çok önerdiğim bu yöntemdir. Artık herkesin evinde buzluk ve derin dondurucu bulunuyor. Eskiden bu imkan olmadığı için saklama yöntemleri kurutma ve konserveydi. Çok daha sağlıklı olan dondurma işlemi günümüz koşullarında en uygunudur. Hem hazırlaması çok daha kolaydır, hem de bozulma riski olmadan yiyecekleri tüketebileceksiniz.

Temizlenmiş ve yıkanmış sebze ve meyveleri ön pişirmeye gerek olmadan direkt buzluğa koyabilir ve pişirirken de çözdürme işlemi yapmadan hemen pişirmeye geçebilirsiniz.

Dondurarak saklanan yiyecekler hem tazeliğini koruyacak hem de vitamin kaybı en aza indirilerek tüketilmiş olacaktır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek