Sağlık Kütüphanesi / Limonlu Suyun Faydaları
Limonlu Suyun Faydaları
Bu makaleyi sesli dinleyin

Günlük rutininizdeki küçük değişiklikler bile sağlığınız üzerinde büyük etkiler yaratabilir. Örneğin güne limonlu su içerek başlamaya ne dersiniz?

 

Dyt. Remziye Merve ÇOBAN bu basit alışkanlığı edinmeyi düşünmeniz için size yedi neden sunuyor.

1. Sindirime yardımcı olur.

Midemizde bolca bulunan mide asitleri yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur. Limondaki asit, özellikle yaşlandıkça azalma eğiliminde olan mide asidi seviyelerinin desteklenmesinde önemli bir rol oynar.

2. Vücudunuzun su dengesini korumasına yardımcı olur.

Çoğumuz yeterince su içmiyoruz. Limonlu su güne güzel başlamanızı ve devam ettirmenizi sağlayacaktır. Tabii ki gün boyu su içmeye devam edeceğiz. Peki yeterince su içtiğinizi nasıl anlarsınız? İdrarınız kokusuz ve berraksa yeterli su içiyorsunuz demektir.

3. Kilo vermenize yardımcı olur.

İnsan alışkanlıkları ile yaşar. Sabah kahvenizi veya kalorili içeceklerinizi limonlu su ile değiştirdiğinizi ve bunu ayda 20 defa ve 10 yıl boyunca yaptığınızı düşünün. Sindirime de yardımcı olan limonlu su ile kilonuzu korumada önemli bir adım atmış olacaksınız.

4. Oksidasyonu önlemeye yardımcı olur.

Pek çok bitkisel ürün gibi limon da C vitamini ve vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan besinler içerir. Bu bitkisel besinler, hücre hasarını önleyen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

5. Günlük C vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü karşılamaya yardımcı olur.

Suyunuza sıkacağınız yarım limon ile bir porsiyon meyvenin sadece ¼’ü kadar kalori alarak bizi hücre hasarından koruyan ve yaralarımızı onarmak için gerekli olan günlük C vitaminin altıda birinden fazlasını alırsınız.

6. Potasyum takviyesi sağlar.

Vücudunuz potasyum olmadan çalışamaz. Sinir-kas iletişimi, besinlerin ve atıkların taşınması ve kan basıncının düzenlenmesi için gereken potasyumun en önemli kaynağı meyve ve sebzelerdir.

7. Böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur.

Limonlu su, içerisinde yüksek oranda bulunan sitrik asit ile böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca artan sıvı alımı ile yine böbrek taşlarının yaygın bir nedeni olan dehidrasyonu önlemiş olursunuz.

Limonlu Suyu Nasıl Tüketmelisiniz?

Bir bardak suya bir limonun yarısını sıkın. Mide sorununuz yoksa sabah aç karnına daha faydalı olsa da ne kadar ve ne zaman yaptığınız gerçekten önemli değil. Nasıl yaparsanız yapın, sağlığınız için büyük bir artı sağlamış olacaksınız.

Kabuğunu Unutmayın

(Organik) limonunuzun kabuğunu yemeklerinizde kullanarak onların hem besin değerlerini artırabilir hem de lezzet katabilirsiniz.

Dişlerinize Zarar Verir mi?

Teorik olarak limon asidi diş minesine zararlı olabilir ama suyla tüketerek seyrelttiğimiz sürece hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Diyetisyenizin Notu:

Limon yerine elma sirkesi tercih ederek aynı faydaları sağlayabileceğinizi unutmayın. Tercih tamamen sizin!

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek