Sağlık Kütüphanesi / COVİD-19 Günlerinde Ağız Sağlığı
COVİD-19 Günlerinde Ağız Sağlığı
Bu makaleyi sesli dinleyin

COVİD-19 Günlerinde Ağız Sağlığı

Ağız sağlığımız genel sağlığımızın aynasıdır. Bu konuda diş hekimlerinin tavsiyeleri ile hareket edilmelidir. Koronavirüsün hayatımızın tam ortasında kendine yer bulduğu bu günlerde ağız sağlığı daha da önemli hale gelmiştir. Koronavirüsün vücuda girme yollarından biri de ağızdır. Ağız yalnızca koronavirüsün değil birçok virüs ve bakterinin yaşam yeridir. Evde kaldığımız bu dönemlerde ağız hijyeni en üst seviyede tutulmalıdır.

Ağız hijyeni bağışıklık sistemimize katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu virüsten korunmanın en etkili yoludur. Ağız hijyeninin sağlanması için günde iki kez doğru teknikle diş fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalarının iyi temizlenmesi, aile bireylerinin fırçalarına temas etmemesi, ayrıca ara yüz fırçası kullanılması ana kuraldır. Ek olarak diş çürümesine neden olan besinlerden kaçınılmalı, bu besinleri tüketiyorsak da hemen ardından diş fırçalanmalıdır.

Yaşlı bireylerin korunması için kullandıkları takıp çıkarılan diş protezlerinin temizliğine daha çok dikkat edilmelidir.

Ağız ve diş sağlığında ortaya çıkabilecek bazı problemler hayati öneme sahiptir. Bu sebeple pandemi döneminde acil tedavilerin ertelenmemesi gerekmektedir. Tedaviye ihtiyacı olan kişiler güvenle ve çekinmeden diş kliniklerine başvurabilir. Çünkü tüm diş hekimleri toplum sağlığını korumak için ''her hasta enfektedir'' anlayışına sahiptir ve bu anlayış mesleğin temel prensiplerindendir.

COVID-19'dan önce ve COVID-19 ile beraber bulaşıcılık ile mücadelede klinik ortamlardaki hijyen ve dezenfekte uygulamaları, bunun yanında kişisel korunma konusundaki uygulamalar diş hekiminin genel rutinidir. Bu rutin sizin acil ve normal tedavilerinizin güvencesidir. İnsan yaşadığı sürece genel sağlığını koruyacak önlemler almalıdır. Bu yüzden ağız sağlığına önem vermek her zamankinden daha değerli olmaktadır. Ağız sağlığımızı ise; dişlerimizi fırçalayarak ve düzenli diş hekimi kontrollerimizi yaptırarak sağlayabiliriz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek