Sağlık Kütüphanesi / COVİD-19 Hastalığı; Nezle Ve Gripten Nasıl Ayırt Edilir?
COVİD-19 Hastalığı; Nezle Ve Gripten Nasıl Ayırt Edilir?
Bu makaleyi sesli dinleyin

COVİD-19 Hastalığı; Nezle Ve Gripten Nasıl Ayırt Edilir?

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri, bu hastalığın nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından nasıl ayırt edileceğidir.

Nezle, grip ve COVID-19 hastalığı, özellikle hastalığın başlangıcında belirtileri birbirine çok benzeyen ve çok kolay karıştırılabilen, farklı virüslerin yol açtığı üç farklı hastalıktır.

Etken virüsü aldıktan ne kadar sonra hastalık belirtileri başlayabilir?

Nezle veya grip virüsünü aldıktan sonra yaklaşık 2-4 gün içerisinde hastalık belirtileri başlarken, COVID-19 hastalığında bu süre 2 ila 14 güne kadar uzayabilmektedir.

Nezle(soğuk algınlığı)  belirtilerinin COVID-19’dan farkları nelerdir?

Nezlede burun akıntısı ve hapşırma ön plandadır. COVID-19 hastalığında ise  burun akıntısı ve hapşırma sık gördüğümüz semptomlar değildir. 

Nezlede ateş çok yükselmez, hafif seyreder veya yoktur. Halsizlik olabilir. Hasta genellikle herhangi bir ilaç kullanmadan 1 hafta içinde hastalığı ayakta atlatabilmektedir.

Grip belirtilerinin COVID-19’dan farkları nelerdir?

İnfluenza virüsünün yol açtığı gribal enfeksiyon hastalığında ise belirtiler daha ağır seyreder ve COVID-19 hastalığına daha çok benzer. Hastada yüksek ateş vardır. Kas-eklem ağrıları, halsizlik ve baş ağrısı ön plandadır. Hastalık; semptoma yönelik tedavi, istirahat ve gerekli hallerde antiviral ilaçlar kullanarak 7-10 gün içinde iyileşir. Nadiren ilerleyen durumlarda akciğer de etkilenip zatürreye(pnömoni) dönüşebilir.

COVID-19 Hastalığında en sık görülen semptomlar nelerdir?

Yüksek ateş, kuru öksürük, eklem ve kas ağrıları, halsizlik ve kırgınlık yaygın görülen semptomlardır. Daha nadiren boğaz ağrısı, baş ağrısı, koku-tat kaybı ve ishal, daha ileri vakalarda da solunum sıkıntısı, nefes darlığı görülebilir.

COVID-19 hastalığına yol açan yeni tip korona virüsün, nezle ve gribe yol açan virüslerden  farkı nedir?

Virüs ile enfekte kişilerin çoğu hastalığı hafif ve orta düzeyde semptomlarla geçirmekte ve bu semptomlar da nezle ve grip belirtilerine çok benzemektedir. Fakat yeni tip koronavirüsün diğerlerinden farkı çok daha kısa sürede akciğere inip, iki taraflı zatürreye yol açabilmesidir. Pek çok enfeksiyon hastalığına göre akciğere verdiği hasar daha yoğun ve hızlıdır. İleri vakalarda solunum yetmezliği gelişebilir ve bazı hastalarda ölüme sebebiyet verecek kadar ağır seyredebilir.

Nedensiz yüksek ateş, kuru öksürük ve kas ağrılarınız varsa ne yapmalısınız?

Hemen panik yaşayarak COVID-19 hastasıyım demek de doğru değil; nezle, grip oldum, soğuk algınlığı ilacı alır ayakta atlatırım demek de doğru değil. Pandemi sürecinde hepimiz kendimize ve çevremizdeki diğer insanlara karşı daha sorumlu ve hassas davranmalıyız. Bu şikâyetleriniz varsa maskenizi takın ve bir sağlık kuruluşuna giderek bir hekim muayenesinden geçin ve bu hastalıklar arasındaki ayrımı hekiminiz yapsın. Şayet hekiminiz hastaneye yatırmayı gerek görmüyorsa evde izole olun ve evdeki diğer bireylerle yakın temas etmeyin. Hekiminiz önerdiği ilaçları almanız, istirahat etmeniz ve bol sıvı almanız önemlidir. Bu süreç boyunca hekiminizle irtibat halinde olun.

Hastalığa yakalanmamak için bağışıklık sisteminizin güçlü olması çok önemlidir. Bunun için de düzenli ve dengeli beslenmeli, bol sıvı almalı, yeterli uyku uyumalı ve düzenli egzersizi hayatımıza dahil etmeliyiz. Sık sık el yıkamalı, sosyal mesafeye dikkat etmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız.

Sağlıklı günler diliyorum.  

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>