Sağlık Kütüphanesi / Süt Sizin İçin Ne Kadar İyi?
Süt Sizin İçin Ne Kadar İyi?
Bu makaleyi sesli dinleyin

Süt Sizin İçin Ne Kadar İyi?

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu 22 temel besinin 18'ini içerir.

Bu günlerde, beslenmemizde süt ürünlerinin gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda devam eden bir tartışma var. İnek sütü ve süt bazlı ürünleri tüketmenin yadsınamaz yararları vardır, ancak bazı insanlar olumlu yanlarının olumsuz yönlerinden daha ağır basıp basmadığını da sorgulamaktadır.

İşte sütün sizin için yapabilecekleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiği.

Süt içmek ne kadar faydalı?

Süt, 22 temel besinden 18'ine sahiptir, bu da onu besleyici bir yıldız yapar. Uzun bir vitamin ve mineral listesini almanın basit ve etkili bir yolu olduğu kadar özellikle sağlıklı beslenmenin kritik unsurları olan kalsiyum ve protein açısından zengindir.

Dyt. Ecem Yücel, "Kalsiyum ve protein, süt ve diğer süt ürünlerinden aldığımız ana besin kaynaklarıdır, ancak süt aynı zamanda vücuda farklı faydalar sunan diğer vitaminleri ve besinleri de içerir."

Süt, aynı zamanda şunlar için de iyi bir kaynaktır:

  • Magnezyum
  • A Vitamini
  • Fosfor
  • Potasyum
  • B12 vitamini
  • K12 vitamini
  • Çinko

Ayrıca, bazı sütler vücudunuzun kalsiyumu daha iyi emmesine yardımcı olan D vitamini ile güçlendirilmiştir.

Sütün faydaları

Peki, sütteki vitamin ve besinler aslında sizin için ne yapıyor?

Dyt. Ecem YÜCEL, "Kaslar, dokular ve kemikler dahil olmak üzere vücudumuzun tüm yapısal bileşenleri, sağlıklı vitaminler, mineraller, mikro besinler ve makro besinler tüketerek korunur" diyor ve süt tüketiminin genel sağlığımızda tepeden tırnağa rol oynadığını belirtiyor.

İşte süt içmenin faydalarından bazıları:

Güçlü dişler ve kemikler sağlar

Sütü güçlü kemiklerle ilişkilendirebilirsiniz ve bunun iyi bir nedeni var. Süt, vücudunuzun kendisi için üretemediği ve yediğiniz yiyeceklerden alması gereken temel bir mineral olan kalsiyumun harika bir kaynağıdır.

YÜCEL, "Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler için gereklidir aynı zamanda vücudunuzun kas hareketini, kan pıhtılaşmasını ve sinir sinyallerini sürdürmesine yardımcı olur" diyor. Güçlü kemikler, osteoporozu (kemik kütlesi kaybı) savuşturmaya ve kırık riskinizi düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Çoğu yetişkinin günde yaklaşık 1.000 ila 1.200 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır, bir bardak süt bu ihtiyacın 1/3’ünü karşılamanızı sağlayacaktır.

YÜCEL, "Ama güçlü kemikleri oluşturan tek başına kalsiyum değildir" diyor. "Bunu kalsiyumun yaptığını biliyoruz, ancak K2 vitamini ve D vitamini de dahil olmak üzere diğer besinler de bu işlemde yer almaktadır. Ve süt bunların her ikisi için de iyi bir kaynak."

Protein açısından yüksek

Süt, fincan başına yaklaşık 8 gram protein içeren iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır.

YÜCEL, "Yeterli protein almakta zorlanıyorsanız süt özellikle faydalı olabilir" diyor.

Kaslarınız, kemikleriniz ve cildinizdeki hücreleri oluşturmak ve onarmak için vücudunuzun proteine ihtiyacı vardır. Kırmızı kan hücrelerinize oksijen sağlamak, hormonlarınızı düzenlemek, egzersiz sonrası toparlanmayı hızlandırmak ve daha fazlası için de önemlidir.

Daha da iyisi, süt tam bir protein olarak kabul edilir, bu da vücudunuzun kendi başına üretemeyeceği dokuz temel amino asidin tümünü içerdiği anlamına gelir.

Diyabet yönetiminde yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, düzenli olarak süt ürünleri tüketmenin şeker hastalığını yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

YÜCEL, "Karbonhidratlarınızı az yağlı süt veya yoğurtla tüketmek faydalı olabilir çünkü protein, az veya hiç protein içermeyen bir karbonhidratla karşılaştırıldığında glikoz oranını (kanınızdaki şeker) düşürebilir" diye açıklıyor. "Süt kesinlikle rafine ekmekler, un, pirinç ve rafine tahıllar gibi bazı diğer karbonhidrat kaynaklarından daha faydalıdır."

Büyüyen çocuklar için sağlıklıdır

Çocukların beslenme ihtiyaçları daha büyüktür ve süt o kadar çok önemli besin maddesiyle doludur ki, bir çocuğun diyetinin önemli bir parçası olarak kabul edilir.

YÜCEL, "Anne sütünden veya mamalardan uzaklaşan çocukları süt içmeye teşvik ediyoruz" diyor. “Çocuklar için temel bir içecektir çünkü onların besin ihtiyaçlarının çoğunu karşılar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek