Sağlık Kütüphanesi / Kolesterol Yüksekliği
Kolesterol Yüksekliği
Bu makaleyi sesli dinleyin

Kolesterol yüksekliği, kandaki kolesterol düzeylerinin normalden daha yüksek olması durumunu ifade eder. Kolesterol, vücudun normal işleyişi için gerekli bir yağ türüdür, ancak yüksek kolesterol düzeyleri kalp hastalığı riskini artırabilir.

Belirtiler:

Kolesterol yüksekliği genellikle belirti vermez ve genellikle rutin kan testleri sırasında tespit edilir. Ancak yüksek kolesterol düzeyleri, uzun vadede kalp hastalığına veya damar tıkanıklığına yol açabilir, bu nedenle belirtileri genellikle ileri evrelerde ortaya çıkar. Belirtiler genellikle kalp hastalığı belirtilerine benzer olabilir.

Risk Faktörleri:

  •  Ailesel öykü
  • Şişmanlık
  • Diyabet
  • Sigara
  • Hareketsiz yaşam tarzı

Tedavi Planı

Tedavi genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçları içerir:

Diyet Değişiklikleri: Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, doymuş yağ ve trans yağ alımını azaltmak, lifli gıdaları artırmak, balık gibi omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaları eklemek önemlidir.

Egzersiz: Düzenli egzersiz, kolesterol düzeylerini düşürebilir. Haftada en az 150 dakika orta şiddette aerobik egzersiz önerilir.

Sigara Bırakma: Sigara içmek, kolesterol seviyelerini ve damar sertliği riskini artırabilir.

İlaçlar: Yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olmadığı durumlarda kolesterol düşürücü ilaçlar reçete edilebilir.

Tedavi Sonrası Süreç

Tedaviye sadık kalmak, düzenli doktor kontrollerine gitmek ve gerekirse ilaçları düzenli olarak almak önemlidir. Yaşam tarzı değişikliklerinin etkisini göstermesi zaman alabilir, ancak düzenli bir şekilde uygulandığında olumlu sonuçlar alınacaktır. İlaçlar genellikle uzun süre kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği şekilde kullanıldığında güvenli ve etkilidir.

Her bireyin durumu farklıdır, bu nedenle bireye özgü bir tedavi planı için mutlaka bir İç Hastalıkları Uzmanı ile görüşülmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Whatsapp Destek