Sağlık Kütüphanesi / Koah
Koah
Bu makaleyi sesli dinleyin

KOAH, “ Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir. KRONİK kelimesi uzun süredir devam eden anlamındadır. OBSTRÜKTİF kelimesi tıkayıcı anlamındadır ve bu hastalıkta nefes borularının (bronşların) tıkandığını göstermek için kullanılır.

Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır. KOAH yaklaşık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer günde bir paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa bu zaman daha da kısalır. Sigara içen her 5 kişiden birinde KOAH gelişmektedir. Ülkemizde en 5 milyon KOAH’lı vardır. Fakat bu hastaların sadece az bir kısmı teşhis edilmektedir. Bunun sebebi hastaların önemli bir kısmının hastalıklarının farkında olmaması ve sigarayı bırakmaları konusunda uyarı almaktan kaçmalarıdır. Sigara dumanı ile nefes borularına ve hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar ve akciğerin yapısını bozmaya başlar. Sonuçta kana oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok ciddi rahatsızlıklar doğar. Akciğerler de erkenden yaşlanır ve bozulur.

Koah Belirtileri Nelerdir?

Öksürük, balgam ve nefes darlığı en sık görülen semptomlardır. Hastalığın ilk başlarında şikayetler haraketle ortaya çıkarken zamanla istirahatte de ortaya çıkar. Şikayetler genelde 40’lı yaşlarda başlar ve ileri yaşlara doğru artış gösterir. Yakınmalar kış aylarında, hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyonlar sonrasında çok artar. Sigara içen kişilerde bu şikayetlerden bir veya birkaç tanesi ortaya çıktığı zaman hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Çünkü ancak erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile bu ilerleyici hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.

Hastalığın ileri dönemlerinde; bol terleme, dilde, dudaklarda, parmak uçlarında morarma, çarpıntı, gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk, zihinsel faaliyetlerde azalma (unutkanlık, dikkatsizlik), aşırı sinirlilik, şiddetli halsizlik, zayıflama, cinsel güçte azalma, mide rahatsızlıkları, karında şişlik görülebilir. Hastalığın ilerlemesi ile kalp yetmezliği meydana gelebilir ve ayaklarda su toplama başlar.

Koah Nasıl Teşhis Edilir?

KOAH ilerleyici ve geriye dönüşü olmayan bir hastalık olduğu için, ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa hastalık o kadar az rahatsızlığa neden olacaktır. KOAH, teşhisi çok kolay olan hastalıklardan birisidir. Öyküde öncelikle sigara içimi ve uzun zamandır öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerinin olması ile şüphelenir. Fizik muayene, solunum fonksiyon testi(SFT) ve akciğer filmi ile tanı kesinleştirilir.

 Koah Nasıl Tedavi Edilir?

 KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için; sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunmamak ve düzenli ilaç tedavisi gerekir. KOAH tedavisinin temelini “sigaranın terk edilmesi” oluşturur. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez, bu nedenle sadece nefes darlığını azaltmak için kullanılırlar. KOAH hastaları için çok sayıda ilaç ve cihaz vardır. Bunların bazıları solunum yolu ile kullanılırlar, çalışma prensipleri ve şekilleri birbirinden farklı cihazlardır. Etkili olabilmeleri için doğru teknik ile kullanılmaları gerekir. Bu cihazların nasıl kullanılacağı çok iyi öğrenilmelidir. İlaçların dozu düşük olduğundan ve kullanılan dozun da çok az bir kısmı kana karıştığından yan etkileri yok denecek kadar azdır. Solunum yoluyla kullanılan ilaçlar alışkanlık yapmazlar, dişlere ve akciğerlere herhangi bir zarar vermezler.

Oksijen tedavisi; çok ağır KOAH’lı hastalar sürekli olarak günde en az 15 saat oksijen kullanmak zorundadırlar. Çünkü KOAH’da ortaya çıkan sorunların önemli bir bölümü vücudun yeterince oksijen almamasından kaynaklanır.

SİGARASIZ BİR ÖMÜR DİLEĞİYLE…

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Whatsapp Destek