Sağlık Kütüphanesi / Kadınlar: Kalp Krizi Geçirme Riskinizin Daha Düşük Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?
Kadınlar: Kalp Krizi Geçirme Riskinizin Daha Düşük Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?
Bu makaleyi sesli dinleyin

Kadınlar: Kalp Krizi Geçirme Riskinizin Daha Düşük Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?

Kan Şekerinizi Düzenli Kontrol Etmek Kalbinize Yapabileceğiniz En Büyük İyilik!

Kan şekerinizi düzenli kontrol etmek, sağlıklı kan basıncını ve kolesterol seviyelerini korumanın yanı sıra kadınların kalp sağlığı için en önemli konulardan biridir.

Hiçbir semptomu olmayan diyabetli(şeker hastalığı) birçok hastada, hastalık, kan damarlarına zarar vererek atardamarları sertleştiriyor ve bu da kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Çoğu hasta kalp krizi geçirecek noktaya gelene kadar şeker hastası olduğunun farkına bile varmayabiliyor.

Bu nedenle, kilonuzu ve vücut yağ oranınızı izlemenin yanı sıra kan şekerinizi takip etmeniz de önemli.

Kan Şekeriniz Yüksekse

Kilo vermek, yüksek kan şekerini kontrol altına almanın en kolay yoludur.

Yiyecekler enerjidir, aldığınız enerjiyi yakamazsanız, vücudunuzda özellikle karın bölgesinde yağ olarak birikir ve bu da diyabete neden olabilir.

Fazla kilolarınızı vermek ve diyabeti önlemek için iki etkili taktik ise:

  • Karbonhidrat ve şeker alımınızı sınırlamak.
  • Kan basıncınızı artıracak egzersiz yapmaktır.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde ve yeni bir egzersiz programına başladığınızda, ihtiyaçlarınıza en uygun programı seçmek için doktorunuzla birlikte çalışmalı, kan şekeri seviyenizi önerildiği şekilde izlemelisiniz.

Tedavi süreci; kilo kaybı ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birleştirilirse, insülin veya başka bir ilaç tedavisine ihtiyaç duymadan tip 2 diyabeti kontrol altına alabilirsiniz.

Diyabetli Kadınlar: Kalp Hastalığı Riski

Tip 1 veya tip 2 diyabeti olan herkes, kalp krizi ve diğer kardiyovasküler problemler açısından yüksek riskle karşı karşıyadır. Genellikle daha düşük riskli olarak düşünülen, özellikle 60 yaş altı kadınlar da tip 2 diyabetleri varsa aynı riske sahip olduğunu unutmamalıdır.

Bu nedenle; yüksek kan şekeri düzeyine sahip kadınlar, durumu özellikle ciddiye almalıdır. Kontrol altında tutulmayan diyabet hastalığı, yaşınıza bakmaksızın kalp krizi veya felç geçirmenize sebep olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek