Sağlık Kütüphanesi / Bel Fıtığı ve Ameliyatı
Bel Fıtığı  ve Ameliyatı
Bu makaleyi sesli dinleyin

Fıtık, bir organın kendi sınırlarından komşu organın sınırlarına taşması olarak tanımlanabilir.

Bel fıtığı da bel bölgesinde omurların arasında bulunan diskin kendi alanından sinir dokunun alanına doğru taşmasıdır.

Disk; omurların arasında bulunur, omurları birbirine bağlar ve hareket halinde eklem görevi yapar. İçinde çekirdeği bulunan bir kasnağa benzetilebilir. Omurgaya binen yükün simetrik dağılımına fayda sağlar. Disk yapısı kıkırdağımsıdır. Ne tam katı ne de tam sıvıdır. Bu bölgeye özel bir yapılanmadır. Yapısının bozulması ile arka ve arka yanlara yer değiştirdiği takdirde sinir doku bası altında kalabilir. Bozulan disk yapısı ve bası etkisi ile bölgede yangı, ödem ve kanlanma sorunları oluşur. Özellikle kanlanmamaya hassas sinir dokusuna ait C tipi lifler ile ağrı iletimi başlar.  Bel, kalça, bacak ağrısı şeklinde şikayetlere sebep olabilir. Bu ağrılar alarm sistemi olarak düşünülebilir. Bu keskin ağrıya; uyuşma, karıncalanma ve yanma eşlik edebilir. Bu evrede yapılan başvurularda; muayenede bacaklardaki ilgili kas gruplarının gücü derecelendirilir, ilgili refleksler ölçülür. Topukta yürüyememe ve parmak ucunda yürüyememe önemli bulgulardır. Görüntüleme tekniği olarak Manyetik Rezonans Görüntüleme(MRG) kullanılır. Sinir bası derecesi, hangi seviyelerde bası olduğu, omurganın dizilimi, sinir kanalının yapısal veya ek edinilmiş özellikleri hakkında detaylı ve net bilgiler elde edilir.

Şikayet, muayene bulguları ve görüntüleme bulguları uyumluluğuna bakılarak tedavi planlanması yapılır. MR görüntüsünde fıtık olması başlı başına bir ameliyat sebebi değildir. MR görüntüsünde fıtık saptanan hastaları; sinir basısı ve/veya hasarı bulguları olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayırabiliriz. Bel fıtığı saptanan ama sinir hasarı bulgusu olmayan hasta grubuna konservatif yöntemler uygulanabilir. Yaşam kalitesi düşmeye devam etmesi halinde cerrahi seçenek sunulur. İkinci grup; yani bel fıtığı saptanan ve sinir hasarı bulguları olanlarda ise önceliğimiz cerrahi seçenektir. Ayağında kuvvet kusuru gelişmiş olan hastanın fonksiyonlarını geri kazanması için genellikle basının kaldırılması ve sinir dokunun rahatlatılması gerekir.

Ameliyat tekniği olarak mikroskopik yaklaşım etkin ve güvenliği yüksek bir tekniktir. Tarafımızca da bu yöntem kullanılır. Mikroskobik yöntem sayesinde mini kesilerle fıtığa ulaşılabilir. Mini kesi olması sebebi ile diğer dokulara verilecek hasar azaltılmış olur. Daha yakın görüş ile birlikte ameliyat sebepli sinir hasarı riski azaltılır. Olası komplikasyon yönetimi güvenli hale gelir. Genel anastezi altında yüz üstü pozisyonda uygun açılanmalar verilerek yapılır. Fıtığın olduğu seviye ameliyata başlamadan röntgen cihazı ile belirlenir. Mini kesi yapılarak sorunlu bölgeye ulaşılarak bası altında kalan sinir kanalı ve kökü rahatlatılır. Disk içi ve dışı parçalar çıkarılır. Dokular uygun şekilde tekrar kapatılır. Ameliyat ve ameliyat sonrası süreç planlandığı gibi gittiği takdirde; ameliyat sonrası 4-6 saat sonra hasta yürütülür ve ertesi gün taburcu edilir, ameliyat sonrası sadece 15 günlük oturma süresi kısıtlaması uygulanır. 15 günlük kontrol sonrası uygun egzersizlerle önerilerde bulunulur. Doğru karar verildiği, iyi yapıldığı ve süreç planlandığı gibi gittiği takdirde bel fıtığı ameliyatı fonksiyon kurtarıcı ve yaşam kalitesini artırıcı bir ameliyattır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek