Sağlık Kütüphanesi / Astım Nedir?
Astım Nedir?
Bu makaleyi sesli dinleyin

Astım; bronş dediğimiz akciğer içi hava yollarının müzmin ve iltihabi bir hastalığıdır. Bu iltihap alerjiye veya sık geçirilen enfeksiyonlara  bağlı gelişebilir. Astımda havayolları iltihaplı, şiş ve kızarıktır.

Astımın belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı, 3 haftadan uzun süren öksürük, göğüste ıslık sesi, göğüste tıkanıklık hissidir.

Astımın nedeni nedir?

Astım temelde genetik bir hastalıktır. Yakın aile çevresinde astım hastası bulunması ve çevresel faktörler astım gelişiminde rol oynayabilir.

Astım atağında neler olur?

Astım atağında genelde  tetiği çeken bir faktör vardır. Astım atağında havayollarında var olan iltihap daha da artarak hava yollarını iyice daraltır. Havayollarında balgam üreten hücrelerin salgısı artar ve  balgam tıkaçları oluşarak  hava yollarını tıkar. Ayrıca hava yollarını atrafında var olan kas lifleri kasılarak var olan patolojinin daha da artmasına ve hava yollarının daha da daralmasına neden olur.

Astım ataklarını neler oluşturabilir?

Ev tozu akarları, çimen, ağaç, hububat, polenler, küfler, kedi, köpek, kuş gibi ev içinde beslenen hayvanlar, hamam böcekleri, nezle ve grip gibi enfeksiyonlar, sigara dumanı, odun, kömür dumanı, boya kokuları, aşırı rutubetli iklim, psikolojik faktörler, egzersiz, gülme, ağlama gibi ani ve sık nefes alış verişini gerektiren manevralar, mesleki faktörler, ilaçlar

Astım ve sigara

  • Hamileyken sigara içen annelerin bebeklerinde ve çocukların astım gelişme olasılığı daha fazladır.
  • Astım hastalarının pasif olarak sigaraya maruz kalmaları astım ataklarının sıklığını artırmaktadır.
  • Sigara, astım hastalarında tedavi edici ilaçların tedavi etme yeteneğini bariz şekilde azaltmaktadır.

Astım tamamen yok edilebilir mi?

Astımı tamamen yok etmek mümkün olmayabilir ancak astımda tam kontrol mümkün olabilir. Özellikle düzenli takip, disiplinli ilaç kullanımı ve doktor tavsiyelerinin yerine getirilmesi ile astımın tam kontrolü mümkündür.

Astım ve tedavi

Astım hastalarının tedavisinin temelini eğitim oluşturmaktadır. Hasta, hastalığı ile ilgili tüm bilgilere sahip olmalı ve hekim ile sürekli diyalog halinde olmalıdır. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma (inhalasyon) yolu ile kullanılan ilaçlardır ve özel aletlerle verilmektedir. Bu değişik aletlerin kullanımı konusunda mutlak surette hekiminizden eğitim alınmalı ve aletleri doğru kullanıp kullanmadığınız hekim tarafından kontrol edilmelidir.

İlaç tedavisi ikiye ayrılır:

1)koruyucu, tedavi edici ilaçlar

2) rahatlatıcı, bronş genişletici ilaçlar

İmmunoterapi (aşı tedavisi) yaptırayım mı?

İmmünoterapi, alerjiniz olan maddeyi gittikçe artan dozlarda vücuda vererek vücutta o maddeye karşı bağışıklık oluşturmayı hedefleyen bir tedavi şeklidir. Astımın kontrolünde güçlük çekilen, astımla birlikte alerjik nezlesi de olan özellikle çocuk ve gençlerde doktor önerisiyle immünoterapi denenebilir.

Hayat boyu ilaç mı kullanacağım?

Gerekiyorsa evet. Tedavide kullanılan ilaçlar yıllardan beri kullanılan, milyonlarca insanda denenmiş güvenilir ilaçlardır. Çok uzun süreli kullanımlarında güvenilirlikleri kanıtlanmıştır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek