Sağlık Kütüphanesi / Tansiyonunuzu Düşürmenin 6 Doğal Yolu
Tansiyonunuzu Düşürmenin 6 Doğal Yolu
Bu makaleyi sesli dinleyin

Ülkemizde her üç yetişkinden biri yüksek tansiyona sahiptir.

Onlardan biri olup olmadığını biliyor musunuz?

Kan basıncınızın olması gerekenden yüksek olması anlamına gelen yüksek tansiyon nadiren semptom gösterdiği için "sessiz katil" olarak da bilinir.

Tedavi edilmezse yüksek tansiyon (hipertansiyon) atardamarlarınıza zarar verebilir; kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği riskinizi önemli ölçüde artırır.

Kan basıncınızı düşürmenin iki yolu vardır: Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi. Bazı insanlar tek başına yaşam tarzı değişiklikleriyle kan basıncını düşürebilse de, iki yaklaşım birbirini tamamlar.

Kardiyoloji Uzmanı Zeynettin Kaya, "Kan basıncını dengelemenin yolunun yaklaşık %70'i yaşam tarzı değişiklikleri, %30'u ilaçlardan geçer" diyor. "Bu ikisinin birbirini tamamlaması önemlidir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız ancak yaşam tarzınızda değişiklik yapmazsanız, ilaçlarınızdan istediğiniz verimi alamazsınız."

Kan basıncı doğal olarak nasıl düşürülür?

"Yaşam tarzı değişiklikleri" terimi, kan basıncınızı düşürmek için tüm yaşamınızı değiştirmeniz gerekeceği anlamına gelir, ancak küçük değişikliklerle bile olsa başlamak önemlidir.

Dr. Kaya, kan basıncınızı düşürmek için yapabileceğiniz bazı önerileri şöyle sıralıyor;

1. Daha az tuz yiyin

Dr. Kaya, "Tuz alımınızı azaltmak kan basıncınızı düşürmenin en önemli yoludur." diyor. "Araştırmalar, düşük sodyumlu bir diyetin bir buçuk ila iki tansiyon ilacı ile aynı etkiye sahip olduğunu gösteriyor."

Tuz birçok gıdada gizlidir, bu yüzden ondan kaçınmak zor olabilir ama imkansız değildir. Az tuzlu yemeye alışmak yaklaşık 10 ila 14 gün sürer ama bu süre sonunda bazı yiyecekler sizin için çok tuzlu gelmeye başlar.

2. Daha fazla potasyum tüketin

Potasyum kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir çünkü böbreklerinize fazla tuzdan kurtulmada yardımcı olur. Daha düşük tuzda, daha düşük kan basıncı ile sonuçlanacaktır

Fast food, işlenmiş gıdalar, karbonhidrat, patates ve fazla et tüketimi tuz açısından yüksek, potasyum açısından ise düşük bir beslenme tarzıdır. Bunun yerine;

  • Muz
  • Domates
  • Avokado
  • Kavun
  • Havuç
  • Greyfurt
  • Kivi
  • Nektarin
  • Ispanak

gibi potasyum açısından zengin besinleri tüketmek tansiyonunuzu düşürmede etkili olacaktır.

Yine de böbrek hastalığınız varsa, çok fazla potasyum tüketmemeye özen göstermelisiniz çünkü böbrekleriniz potasyumu vücuttan atmakta yetersiz kalabilir.

3. Özel diyeti programlarını benimseyin

Hipertansiyonu durdurmak için meyveler, sebzeler, tam tahıllar açısından zengin ve düşük sodyumlu bir diyet etkisini birkaç hafta içinde gösterir. Sağlıklı bir beslenme programı ile sadece hipertansiyondan değil pek çok farklı hastalıktan da korunmuş olursunuz.

4. Aktif bir yaşam benimseyin

Dr. Kaya, "Hareketsiz olmak kan basıncını artırabilir" diye uyarıyor.

Egzersiz, kan basıncını düşürmede inanılmaz derecede etkilidir. Kan damarlarınızı genişlemeye ve büzülmeye zorlar, bu da onları esnek tutar. Ayrıca kan akışını artırır.

Egzersiz yaptıktan hemen sonra kan basıncınızın yükseldiğini görürseniz paniğe kapılmayın. Dr. Kaya, "Kan basıncı egzersiz yaptıkça artar, ancak egzersizden sonra önemli ölçüde düşer" diye hatırlatıyor.

5. Alkol kullanımını sınırlayın

Alkol almak yüksek tansiyon oluşumunda önemli bir etkendir. Alkol tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmekte zorlanıyorsanız, bununla ilgili de yardım almayı düşünebilirsiniz.

6. Sağlıklı bir kiloya ulaşın

Kilonuz arttıkça kan basıncınız da artar, bu da birkaç kilo vererek bile kan basıncınızı düşürmede önemli bir yol kat edebileceğiniz anlamına gelir.

Dr. Kaya, "Bel çevremizde topladığımız yağ hücreleri metabolik olarak aktif hücrelerdir ve nihayetinde kan basıncınızı yükseltir." Diyor.

Tabii ki, kilo vermek basit değildir. Ancak özellikle doğru doktor ve sağlık ekibiyle çalışarak bu konuda önemli adımlar atabilirsiniz.

Ek öneriler

Dr. Kaya, kan basıncı üzerindeki doğrudan etkilerine dair daha az kanıt olsa da, önemli birkaç konuyu daha vurguluyor;

Sigarayı bırakmak. Sigara içmek, yüksek tansiyon gibi kan damarlarınızın iç yüzeyine zarar verir. Sigara içmek, bırakması zor bir alışkanlık olabilir, ancak genel sağlığınız için harikalar yaratacaktır.

Yeterince kaliteli uyku. Uyku yoksunluğunun sağlığınız üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Gecede altı ila sekiz saat kesintisiz uyku, yüksek tansiyonu önleyebilir.

Stresi azaltmak. Kronik stres faktörleri, kan basıncına etki eden yaşam tarzı faktörleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kronik olarak stresli veya endişeli olduğunuzda, daha az uyuma, egzersiz yapmama ve sağlıksız beslenme olasılığınız artar.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.