Öne Çıkan İçerikler / Labioplasti Paketi
Labioplasti Paketi
Bu makaleyi sesli dinleyin

Labioplasti Paketi

Labioplasti, genellikle labia ve vajinanızı çevreleyen deri kıvrımlarını küçültmek veya büyültmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Fazla deri bükülebilir ve sıkışabilir, bu da egzersiz, fiziksel aktiviteler ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olabilir.

Vajinal dudaklarınız vajina açıklığınızın etrafındaki deri kıvrımlarıdır. İki kat deri kıvrımı vardır. Dış kıvrımlara büyük dudaklar anlamına gelen labia majora denir. Bu kıvrımlar, dış genital organlarınızı koruyan ve ergenlikten sonra kasık kıllarıyla kaplanan daha büyük kıvrımlardır. İç kıvrımlara küçük dudaklar anlamına gelen labia minora denir. Bu deri kıvrımları üretranızın (idrarın vücudunuzu terk ettiği yer) ve vajinanızın korunmasını sağlar.

Labioplasti sırasında işlemin neden yapıldığına bağlı olarak doktorunuz:

Büyüklüğünü azaltmak için labiadan bir miktar doku çıkarır.

Labiayı büyütmek için dolgu maddesi veya yağ enjekte eder.

Diğer dokulardan bir labia oluşturur.

Labioplasti isteme sebepleri nelerdir?

 • Labia minora boyutunu küçültmek

Fazla dudak dokusu bükülebilir, dönebilir, sıkışabilir. Bu da egzersiz, fiziksel aktiviteler (bisiklete binme veya koşu gibi) ve cinsel ilişki sırasında fiziksel rahatsızlığa ve tahrişe neden olabilir.

Fazla doku temizliği zorlaştırabileceğinden ve idrar yolu enfeksiyonlarının gelişmesine yol açabilecek bakterileri barındırabileceğinden hijyen ve sağlığı iyileştirmek içinde labia minora boyutunun küçültülmesi istenebilir.

 • Kozmetik ve duygusal nedenler

Doğumdan veya yaşlanmadan sonra daha genç bir görünüme kavuşmak,

Bir taraf diğerinden daha uzun veya farklı bir şekle sahip olduğunda, labia minora veya labia majoranın asimetrisini azaltmak,

Vücuda uygun pantolon veya tayt giyerken özgüveni artırmak ve görsel çizgileri, çıkıntıları ortadan kaldırmak,

Yakın temas sırasında cinsel organınızın görünümüyle ilgili rahatlığı, güveni ve cinsel sağlığı geliştirmek için labioplasti işlemi yapılabilir.

Bir labianın aşırı büyümesine ne sebep olur?

 • Yaş, menopoz veya diğer hormonal değişiklikler labia majora dokusunu incelterek labia minoraların labia majordan dışarı çıkmasına sebebiyet verebilir.
 • Hamilelik ve doğum.
 • Kilonuzdaki değişiklikler.
 • Genetik.

Ameliyat öncesi prosedürler nelerdir?

İlk olarak, siz ve doktorunuz neden labioplasti olmak istediğinizi konuşacak ve ameliyatın beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağından emin olacaksınız. Fiziki muayene esnasında doktorunuz size kesilerin nereden yapılacağı ve labianızın boyutu ve şeklindeki değişikliklerle ilgili nelerin bekleneceğini açıklayacaktır.

Ameliyat kararından sonra doktorunuz sizi ameliyata hazırlık süreçleri hakkında detaylı bilgilendirecektir. Bu süreçte doktorunuz size labianızın (labia majora ve/veya labia minora) nasıl yeniden boyutlandırılacağına veya yeniden şekillendirileceğine dair bilgileri aktaracak ve uygulanacak cerrahi prosedür hakkında aydınlatacaktır.

Labioplasti ameliyatı sonrası prosedür nedir?

Ameliyattan sonra, doktorunuz size nasıl bakım yapacağınız konusunda gerekli bilgileri verecektir. İyileşme sürecinde yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunda size aktarılan bilgileri özenle uygulamanız iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca kontrol randevularınızı hastaneden çıkmadan almanızı öneririz.

Labioplasti ameliyatının riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Laboplastı ameliyatının komplikasyonları nadirdir. Az da olsa;

 • Kanama,
 • Morarma, şişlik (hematom),
 • Enfeksiyon,
 • Yara izi,
 • Devam eden ağrı, cinsel ilişkide ağrı veya hassasiyet kaybı görülebilir.

Bu durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz.

Labioplasti işlemi sonrası iyileşme süreci acılı mıdır?

Cerrahi sonrası biraz şişlik, rahatsızlık ve ağrı hissetmeniz normaldir. Çoğu insan birkaç gün boyunca sadece hafif ağrı veya hassasiyet bildirmiştir. Buna karşılık doktorunuz ağrılarınıza karşı size ilaç önerilerinde bulunacaktır.

İyileşme döneminde bol pantolon ve iç çamaşırı giymeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Çok kanama olur mu?

Bir hafta boyunca az miktarda kanamanız olabilir. Bu normaldir, kanı emmesi için ped kullanabilirsiniz.

Labioplastinin tatmin edici sonuçları ne zaman alınır?

İlk şişlik, ağrı ve geçici renk değişikliği ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde azalır. Bununla birlikte, labioplastinizin nihai sonuçlarını görmek için dört ila altı ay kadar beklemeniz gerekebilir. Ameliyat sonrası yara izi genellikle yok denecek kadar azdır.

Labia bölgemi nasıl yıkarım?

Yaranızı yıkamak için sadece ılık su kullanın (sabun kullanmayın) ve nazikçe silin, cerrahi bölgeyi ovalamayın.

Ameliyat bölgenizi temiz ve bakterilerden uzak tutmak ve ameliyat bölgesinin iyileşmesini hızlandırmak için, doktorunuzun talimatlarını izlemeniz önemlidir.

İşe, fiziksel aktiviteye ve cinsel yaşama ne zaman dönebilirim?

Birkaç gün sonra işe ve diğer hafif aktivitelere dönebilmelisiniz. İşiniz yoğun fiziksel aktivite veya ağırlık kaldırmayı içeriyorsa, doktorunuzu bu konuda bilgilendirerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz onay verene kadar aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

Yorucu egzersiz,

Bisiklete binme, koşma ve yüzme gibi fiziksel aktiviteler,

Cinsel yakınlık (Bu aktivitelere çok erken dönmek yaraya baskı uygulayabilir, dikişleri yırtabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir).

Labioplasti sonuçları ne kadar sürer?

Küçültme ameliyatı olarak gerçekleştirilen labioplasti, tek seferlik, uzun süreli bir işlemdir. Komplikasyonlar gelişmedikçe, bu ameliyata bir daha asla ihtiyacınız olmayabilir.

Yağ veya dolgu enjeksiyonları ile yapılan labioplasti, zamanla ek "rötuşlara" ihtiyaç duyabilir.

Özellikle işleminizden sonra çocuk sahibi olmayı seçerseniz labioplastinizin etkilenebileceğini bilmelisiniz.

Ameliyat sonrası aşağıdaki durumlarda doktorunuza ulaşmanız önemlidir:

 • Aşırı şişlik veya kötüleşen ağrı
 • Artan kanama
 • Renksiz irin veya akıntı
 • Ateş
 • Ameliyat yerinin açılması

Doktorunuzun Notu:

İç dudaklarınızın görünümünden rahatsızsanız veya dar giysiler giyerken, belirli egzersizler yaparken veya cinsel ilişkiye girerken rahatsızlık yaşıyorsanız, labioplasti bir seçenek olabilir. Cinsel organınız hakkında konuşmak rahatsız edici olabilse de bizim size destek olmak için burada olduğumuza güvenin. Hedeflerinizi ve endişelerinizi tartışmaktan çekinmeyin. Labioplasti ameliyatı olan kişiler dış görünüşlerine olan özgüvenlerinin arttığını, daha rahat bir aktif yaşam ve cinsel yaşam yaşadıklarını ve yaşam kalitelerinde genel bir artış olduğunu bildirmektedir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
?>
Whatsapp Destek